Reklam Ver! Firmanızın reklamlarının Sultanbeyli TV'de yer almasını istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Sultanbeyli Adına Herşey
Whatapp İhbar Hattı
reklam1
Sultanbeyli Merkez Camii ve Camilerimiz..
Mustafa Ulusoy
Mustafa Ulusoy ulusoy1@gmail.com
Sultanbeyli Merkez Camii

CAMİLERİMİZ ve SULTANBEYLİ MERKEZ CAMİİ

Cami, toplayan, hayatı, insanları ve onların hayatla ilgili sorunlarını toplayan, ve de çözümler üreten mekanlardır.

Aslında İslamiyet’in ilk yıllarında böyleydi. Ve de sünnet olan cami işlevi de budur.  İslamiyetin ilk dönemlerinde heyet kabulü, adalet sağlama mekanı, dert dinleme, dert paylaşma çözümler üretme yeri olarak buluşma noktası idi.

Cami deyince, adeta bulunduğu mekânın sosyal faliyet merkezidir. Vakti gelince de farz namazlar eda edilir. Mahalle camileri, bu minvalde ele alınmalı, mescitten camiye döndürülmeye çalışılmalıdır. Camiler, sosyal etkinlikleriyle toplumun ilgi odağı va hayat kaynağı haline gelirler.

Şehirlerimizde ki merkez camilerimiz hiç değilse bu cami işleviyle ilgili sünnet anlayışını diri tutmalıdır. İmamlarımız namaz imamı yanında sosyal imamlık görevini de üslenmeliler.  Dernek yönetimlerinde, pisikolog, sosyolog da bulunmalıdır. Mahallinin derdini dinleyen kulak, çareler üreten sosyal merkezler olmalı, camilerimiz..

Halkımız, Merkez camisini daha ihtişamlı bekledi.iktidar belediyesi yapacağı için olsa gerek, mimarı beklentileri yüksek idi. Bu bir gelenek beklentisi. Siyasiler bu beklentiyi, düşünerek, mimarisini oluşturabilirdi, bu geçti.

Hattızatında, mimarisinden çok işlevi ihtişamlı olmalı. Otopark olarak ayrılan mekanların, cami denetiminde sosyal mekanlara dönüştürülmesi gerekir. Mesela, Bir katı ilim, irfan faliyetlerine, eğitime tahsis edilebilir. Bir katında sosyal yardım faliyetleri yürütülebilir. Bir katı da cami otoparkı olur....vesaire..

Cami, okul gibi vakıf alanlarından ticari gayeli nema beklenemez. Bu alanlar temamen  sosyal faliyet Alanı  olabilir. Cami,   vakıf gelirleri, cami alanı dışında ki vakfa ait ticari ve sanayi kurumlardan, icraatlardan temin edilmelidir.

Bu meyanda, belediyenin otopark uygulaması da Merkez Cami dışında bir mekana tevdi edilmelidir. Bu konu Sultanbeyli'nin imar konusudur. Sultanbeylİ'de, şehrimizi geliştirecek ve yaşanabilir bir imar uygulaması yapılmalıdır. İmar uygulamasını ayrı bir makalede ele alırız.

Camiler, insanlığa faydalı tüm sosyal faaliyetleri yapmalıdır. İmamları da, dernek yöneticileri de, bu amaca uygun belirlenmelidir.

Camiler, sosyal faliyetlere ağırlık verir ise, Salahın (namazın) hem ibadet manasına, hem de toplumsal dayanışma anlamına hizmet edeceklerdir.

Camileri şenlendirmenin yolu, camileri, köy mahalle ve şehir külliyesi haline dönüştürme bilmemiz bağlıdır.

Camimi, sosyal faliyetlerin yürütüldüğü, vakti gelince de farz namazların eda edildiğı mekanlardır, böyle de olması gerekir.

 

"Allah'ın mescitlerini ancak Allah'a ve ahiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah'tan başkasından korkmayan kimseler onarıp gözetirler. İşte doğru yola ermişlerden olmaları umulanlar bunlardır." -Tevbe süresi18. ayet-

 

reklam4
Bizi Takip Edin!
2022©copyrightsultanbeylitv