Reklam Ver! Firmanızın reklamlarının Sultanbeyli TV'de yer almasını istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Sultanbeyli Adına Herşey
Whatapp İhbar Hattı
reklam1
İNSANIN EN SEVMEDİĞİ ŞEY DÜŞÜNMEKTİR
İlyas BAĞATUR
İlyas BAĞATUR ilyasbest@hotmail.com
İNSANIN EN SEVMEDİĞİ ŞEY DÜŞÜNMEKTİR

İnsanda muhakeme sağlamlığı ve keskinliği, anlayış ve akıl gücü soyut düşünmekle gelişir. 

Bir çocuğun ve ilkelin ve eğitimsizlerin düşüncesi somuttur. İlkeyi kavrayamaz. Olguları ve nesneleri tek tek bilir. Onlar arasında bağlantılar kuramaz, İç ilkelerini kavrayamaz. 

Eğitimciler yedi yaşından önce çocuklarda sayı kavramının oluşmadığını söylüyor. Sorsan mesela kaç yaşındasın, beş yaşındayım dese bile beşin anlamını bilmiyor. 

Hakiki düşünmek soyut düşünmektir. 

Benim çocuk beş altı yaşında iken sordum. Oğlum ne olmak istiyorsun. Yusuf amca olmak  istiyorum dedi. Yusuf bizim oradaki mahalle bakkalının adıydı. Keza 1980 darbesinden sonra Ninem bana sordu: Kenan evren, Olmuş Fahri korutürk: Evladım, diyorlar.

Zavallı ninem meramını ancak bu kadar ifade edebiliyordu. Reisicumhurluk kavramı yoktu onun zihninde. 

Okumuş yazmışların, yarı aydınların, lügat paralayanların, kitap ve yazar ismini ukalaca tekrarlayanların emin olun ninem'den fazla bir zihin seviyesi yoktur. Rasyonel ve matematiksel düşünen kaç kişi var etrafımızda. Ve insanlar düşünüyorlar mı acaba! 

Ondan bundan kaptıklarını kuzunun ağzındaki otu göstermesi gibi gösteriyorlar. Hâlbuki Epiktetos'un dediği gibi bana ağzındaki otu gösterme. Lakin onu çiğne, hazmet süt, yağ, yün olarak sun. 

Şu bizim üniversitelerin haline bakın. Kim yeni bir bilgi, fikir ve bakış açısı ortaya koyabiliyor. Yazılan makalelerin, tezlerin, doktoraların kaçı özgündür. Çoğu aparma ve toplama değil mi? Kitaplarının arkasına -okudukları bile şüpheli- yüzlerce batılı alimin kitaplarının adını yazarak, referans göstererek ilim yaptıklarını sanıyorlar Çevremde bir sürü kopyala yapıştır kitap yazarları var konuştuğunuzda  bu kitabı yazamadığı açıkça belli oluyor ve hiç utanmıyorlar zira  aptal olduklarının bile farkında değiller. 

Âlim ve kitap ismi saymakla insan âlim oluyorsa iş çok kolaydır. 

Efendiler, insanın en sevmediği şey düşünmektir. 

reklam4
Bizi Takip Edin!
2024©copyrightsultanbeylitv