Reklam Ver! Firmanızın reklamlarının Sultanbeyli TV'de yer almasını istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Sultanbeyli Adına Herşey
Whatapp İhbar Hattı
reklam1
İstanbul da Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken Müzeler
İstanbul da Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken Müzeler

1. İstanbul Arkeolojisi Müzesi

Üç ayrı birimden meydana gelen İstanbul Arkeoloji müzesi birimleri: Eski Şark Eserleri Müzesi, Çinili Köşk Müzesi ve Arkeoloji Müzesi.

Osman Hamdi bey'in 29 yıllık çalışmaları ardından Dünyanın en büyük müzeleri arasına giriyor. 2 katlık bina 1891'de yapılmış. Antik bir tapınak olarak tasarlanan bina Türkiye'de müze binası olarak tasarlanan ilk müzedir. Neo-klasik mimarinin en güzel örneklerinden biri olan bu bina daha sonra yanına 2 ek bina ile bugünkü şeklini almıştır. Alt katta 20 Üst katta ise 16 olarak 36 salona sahip ve müzenin eserleri Osmanlı'nın tüm bölgelerinden kazılarından satın alınan hibe olarak alınan eserlerdir. 

Müze Giriş Bilet 20 TL

2. Topkapı Sarayı

Osmanlı padişahlarının ikametgahları ve yüksek makamlı bakanların toplantı yeri olan Topkapı sarayı yapımı yıllar süren bir binadır. Saray yaklaşık 700 bin metre karelik alandan oluşur. Topkapı Sarayın 3 tarafı denizlerle çevrilidir. Avrupa'daki yüksek tavanlı binalara karşın Topkapı sarayı daha işlevsel inşa edilmiş. Atatürk'ün emriyle 1924'te müze haline getirilmiştir. 

86.000 eseriyle günümüzde en çok saray eserine sahip müzedir. Osmanlı tarihini ve yaşayışını birebir hissettiren Saray günümüzde bile en çok turist alan müzelerden birisi.

3. Ayasofya Müzesi

İnşaatında 10.000 işçi çalışan 537 yılında ibadete açılan en büyük ibadethane olma özelliğine sahiptir. Gizli geçitler ve odalarda dolu olan Ayasofya bir Hristiyan tapınağı olarak inşa edildi. Dünyanın 4. büyük katedrali olarak kabul edilir. 1453 yılından sonra onarılıp cami haline getirilmiştir. 1934 yılından sonra Atatürk'ün emriyle Müzeye çevrilmiştir. Asıl şeklini yıllarca sürekli kaybedip onarılan Ayasofya müzesi 99 metre uzunluğu genişliği ise 69 metre 52 cm'dir. Ana kubbenin Yüksekliği ise 55 mt 60 cm iken çapı 31 metre 36 cm'dir. Etrafındaki 4 minare Osmanlı zamanında eklenmiştir.

4. Dolmabahçe Sarayı

Her odasında salonunda ve eşyasında bir incelik ve derin işçilik bulunan sarayda 150 yıllık anılarını dimdik yaşatır. 13 haziran 1843 tarihinde yapımına başlanan Dolmabahçe Sarayının yapımı 13 sene sürmüştür. 285 odası ve 44 salonu olan saray farklı üslupların bir araya getirilip harmanlanıp hem batıdan hem de geleneksel Osmanlı sanatını içine almıştır. Saray selamlık ve haremlik olmak üzere 2 ana binadan oluşur. Ayrıca dünyanın her yanından getirilen kuşlar ve çiçekleri de göz dolduruyor. İngiliz Fransız ve Osmanlı sanatçılarının saatlerinin sergilendiği saat köşkü ise tarihi yaşatıyor.

reklam4
Bizi Takip Edin!
2022©copyrightsultanbeylitv